Американо: все про цей вид кави і його приготування

Кава американо: все про цей вид кави та його приготування

Кава американо – мабуть, найбільш суперечливий вид кави. Одні вважають її розбавленою еспресо, інші ж кажуть що це “кавовий напій”. Одні бариста взагалі сумніваються в тому, що каву американо можна приготувати смачно, мовляв нелогічно розбавляти еспресо водою. Тим не менше, американо з молоком по праву вважається одним із лідерів серед кавових напоїв.

То ж давайте з’ясовувувати, чим насправді є американо і чи можна назвати її смачною.

Походження кави американо

Американо – (кава по-американськи, регулярна кава) отримала свою назву, оскільки була широко популярною в Північній Америці.

Існує дві вверсії походження американо. І в обох замішані американці. За першою версією, кава американо з’явилася завдяки тязі американців до здорового способу життя: вважається, що вона корисна, оскільки містить менше кофеїну. Насправді це твердження не зовсім правильне. Інше ж версія полягає в тому, що американо придумати італійці, які в часи Другої світової війни зіткнулись із напливом американських військових. 

Нібито, американскі військові замовляли каву, але звична для італійців кава еспресо їм не дуже подобалась: чашка надто мала, кава дуже міцна, а її смак надто насичений. Американці звикли до фільтр-кави або кави регуляр і тому просили приготувати щось подібне.

І щоб задовольнити ці запити, італійці почали розбавляти класичну еспресо кип’ятком. Саме так, прийнято вважати, з’явилась американо — сумыш еспресо і гарячої води. З часом напій почали вважати класичним.

[contact-form-7 id=”2859″ title=”:ukLead magnet:”]

Види американо

Скоріш за все, обидві версії походження американо – правдиві, адже звідси і два види самого напою: власне американська кава, яка готується у фільтровій кавоварці (об’єм 220 мл, температура 85°), і європеїзований американо, або еспресо з додаванням окропу (об’єм 120 мл, температура 84-92°). У першому випадку вміст кофеїну в чашці американо буде значно вищим, ніж у стандартній порції еспресо. У другому випадку він буде таким же, проте концентрація кофеїну – істотно меншою.

Американо – не фільтр-кава і не еспресо! У чому різниця?

Іноді американо плутають з фільтр-кавою або очікують від нею смаку еспресо. Але і те, і те – помилка. То ж у чому полягає різниця?

Еспресо готують у кавомашині: крізь кавову таблетку під високим тиском пропускають гарячу воду. Як наслідок, отримуємо напій з щільною текстурою та крема.

Фільтр-кава — це кава, приготована альтернативним методом: вода проходить крізь шар меленое кави та фільтр. Отримуємо напій з більш легким тілом,  менш щільною текстурою та наявністю дескрипторів (одиниця опису смаку та аромату кави).

Що таке американо?

Американо — це еспресо з додаванням гарячої води. Бувають співвідношення 1:1, 1:2, і навіть 1:4. Класична пропорція – 1:1. Що більше води, то нижча концентрація кофеїну.

Американо кава має не таку щільну текстуру, як еспресо. А на відміну від фільр-кави в американо немає чітко виражених дескрипторів. Це відбувається через те, що зерно для еспресо по-іншому обсмажують. 

Така неоднозначна кава американо

В спешелті-індустрії відношення до американо неоднозначне, адже по суті – це продукт, створений шляхом порушення технології для приготування еспресо. Але ж обсмажка зерен під еспресо підвищує тактильність і знижує яскравість дескрипторів. Тобто спочатку ми підвищуємо тактильність обсмажкою, й одразу ж знижуєемо її, розбавляючи напій водою. Звучить справді дещо абсурдно.

А що було б, якби над цим задумались ще тоді, коли виник американо? Уявімо собі: зростає попит на фільтр каву, але через еспресо-машину. Якщо взяти обсмажку для фільтра і зварити низьку концентрацію, буде дуже гірко. Якзо взяти крупний помел, отримаємо лунго (еспресо зі співвідношенням 1:2,6 та вище). Так співвідношення вперше використав відомий австралійський баріста Мет Пергер і саме його вважають творцем еспресо-лунго.

Правда в тому, що американо може бути смачним, але більшість баріста не розуміють, як можна розбавляти еспресо. Але якщо з самого початку запит був на фільтр-каву, приготовлену в еспресо-машині, то, виходить, ключова помилка – це використання саме еспресо-суміші. Тобто якби взяли інше зерно іншого помелу, був би зовсім інший напій.

Інкаше кажучи, вся ця істерія довкола американо виникла саме через те, що з самого початку замовлення виконали неправильно – просто взяли суміш для еспресо. Але якщо підійти до американо не як до напою, а як до форми з невідомим вмістом, то ї можна наповнити абсолютно по-іншому – взяти інші зерна і буде щось зовсім нове.

Кава американо: варіанти

Не зважаючи на суперечність напою, у класичного американо є свої поціновувачі, які придумують різноманітні рецепти на основі цього напою. Наприклад, з молоком чи з льодом. Ось лише кілька найпопулярніших варіантів:

  • Американо з молоком — замість води для розбавлення еспресо використовують молоко.
  • Американо з алкоголем — до порції еспресо додають воду і 1-2 чайні ложки віскі або рому.
  • Холодне американо — замість кип’ятка баріста подає кубики льоду чи склянку холодної води.
  • Long Black — до подвійної порції еспресо додають гарячу воду.
  • Red Eye — порцію еспресо змішують з чашкою фільтр-кави.
  • Black Eye — подвійну порцію еспресо змішують з чашкою фільтр-кави і такою ж кількістю молока.

Американо – це певний компроміс між еспресо та фільтр-кавою. Але не варто зациклюватися на цьому, а пробувати все нові і нові варіації цього напою.

До речі, якісну і свіжу арабіку для ідеального американо можна придбати в нашому маленькому крафтовому магазині. Ми обсмажуємо каву маленькими партіями у Львові, тому вона завжди свіжа. Спробуйте прямо зараз: