Кофеїн: 9 міфів яким варто покласти край – читайте!

Хтось каже, що кофеїн вимиває кальцій з організму та викликає безсоння. Інші вірять, що він допомагає протверезіти. Побутує чимало хибних уявлень про кофеїн, через які деяхто навіть уникає пити каву. Однак, навіщо гадати на картах – проведено чимало наукових досліджень, які спростовують ці міфи. Давайте розбиратись.

Кофеїн викликає залежність?

Це не зовсім правда. До справді можна звикнути, особливо до якісної. Однак залежністю це назвати не можна.

Кофеїн не загрожує вашому фізичному, емоційному та соціальному здоров’ю, як це роблять наркотики, навіть найлегші і легальні, на кшталт сигарет або спиртного.

Якщо ви вирішите відмовитися від кави, швидше за все, ваш організм цього навіть не відчує. Експерти не вважають любов до кофеїну серйозною залежністю, подолання якої вимагало б професійного лікування.

Може викликати безсоння?

Якщо ви п’єте каву в першій половині дня, це виключено. Кофеїн виводиться з організму досить швидко: через 8-10 годин в крові залишиться менше 25% від прийнятої вами дози, а це занадто мало, щоб викликати порушення сну.

Що стосується кави, випитої в другій половині дня, важливу роль відіграє міцність напою. Наприклад, в 30-грамовій чашці еспресо міститься близько 60 мг кофеїну – це менше, ніж у звичайній чашці чорного чаю, який багато хто п’є за вечерею і не відчуває ніяких проблем із засипанням.

А ось в середній (170 мл) чашці робусти може бути до 200 мг кофеїну, тож ризик не заснути, випивши такий напій ближче до вечора, зростає.

Також багато що залежить від особистої чутливості до кофеїну. Більшості людей чашечка кави, випита за шість або раніше годин до сну, безсонням не загрожує. Однак, деякі люди, через особливості метаболізму, реагують на кофеїн загострено. Якщо ви належите до таких людей, вам дійсно варто обмежити вживання кавових напоїв.

Викликає рак?

А ось це вже точно міф. Жодне з численних досліджень не виявило зв’язку між споживанням кофеїну і розвитком будь-якого виду онкологічних захворювань. Натомість є вагомі підстави припускати, що кава навіть знижує ризик виникнення деяких видів раку.

Призводить до зневоднення?

Кофеїн дійсно має легкий сечогінний ефект, але він не призводить до додаткової втрати рідини понад ту, що потрапила в організм разом з самим напоєм.

Є лише один виняток: якщо ви вип’єте 2-3 чашки міцної кави поспіль, сечогінний ефект може стати більш вираженим. Однак це може спостерігатись лише у тих людей, хто майже не пив кави раніше.

Міститься тільки в каві?

Цей стимулятор можна виявити в багатьох продуктах харчування і напоях. Ось далеко не повний список:

  • чай – чорний, зелений, пуер, мате;
  • какао;
  • енергетичні напої;
  • кавове морозиво;
  • кавовий йогурт;
  • кава без кофеїну
  • шоколад (крім білого);
  • деякі лікарські препарати.

У кожному з цих продуктів міститься своя доза кофеїну – десь більше, десь менше. Щоб дізнатися, скільки саме, погляньте, наприклад, сюди.

Допомагає протверезіти?

Цей міф настільки поширений, що навіть в статтях про те, як швидко прийти до тями після сп’яніння, нерідко можна зустріти пораду: «Випийте чашку кави».

Так, кава дійсно допомагає замаскувати перегар. Але в тому, що стосується реального протверезіння, напій навіть шкідливий. Як стимулятор, кофеїн бадьорить і наповнює енергією. Через це у людини, що випила кави з’являється помилкове відчуття, ніби вона прийшла до тями і майже протверезіла.

Кілька років тому журнал American Psychological Association опублікував звіт Caffeine Does not Reverse the Negative Cognitive Impact of Alcohol, Study Shows, в основу якого лягли результати тестів двох груп людей. Одна частина піддослідних перебувала під впливом алкоголю. Друга – теж, але після спиртного вони одразу випили кави.

Як показало опитування, представники другої групи відчували себе тверезішими. Однак з тестами на уважність, концентрацію, координацію і швидкістю реакції вони впоралися нітрохи не краще, ніж п’яні добровольці з першої групи.

Підвищує тиск?

Зовсім не обов’язково. Це знову-таки питання індивідуальних особливостей. Є люди, чий організм дійсно реагує на кофеїн підвищенням артеріального тиску. Але є і ті, на кого кава не робить подібного ефекту. Встановити, до якої категорії належите ви, можна тільки дослідним шляхом.

Експерти авторитетної медичної організації Mayo Clinic рекомендують робити це так. Виміряйте тиск і зафіксуйте результат. Випийте чашку кави, а через півгодини знову скористайтесь тонометром.

Якщо показання приладу збільшилися на 5-10 пунктів, ваша серцево-судинна система реагує на кофеїн. Якщо немає, підвищення тиску після випитої кави вам можна не боятись.

Вимиває кальцій з організму?

Через це його вважають винним у розвитку остеопорозу. Але тут знову-таки ситуація двояка.

Дійсно, якщо вживати багато кофеїну (більше 744 мг в день, що дорівнює 12 стандартним чашкам еспресо), може погіршитись всмоктування кальцію в кишечнику. Однак дослідження показують: досить додати в каву 1-2 столові ложки молока, і негативний вплив кофеїну зменшиться.

Однак, людям старшого віку варто бути обережними: у них все ж спостерігається деякий зв’язок між споживанням кофеїну і ризиком перелому шийки стегна. Є припущення, що у літніх людей кофеїн сильніше впливає на метаболізм кальцію.

Так що, якщо вам за 50, постарайтеся знизити вживання кави до 300 мл в день.

Від кави немає ніякої користі?

Численні дослідження доводять, що пити каву щодня корисно. Це продовжує життя. Навіть якщо ви без міри налягає на розчинний напій або каву без кофеїну, шанси не померти від якоїсь болячки в найближчі десять років у вас будуть істотно вищі, ніж у тих, хто зовсім відмовляє собі в кофеїн.

Звичайно, пити надто багато кави не варто. Але якщо вам подобається кілька разів на день балувати себе чашкою кави, немає ніяких причин розлучатися з цією приємною звичкою.

Хочеш спробувати справді добру каву? Обирай бандерольку:

Добавить комментарий