Безкоштовна доставка на замовлення від 700 грн
+38 096 141 00 96 Замовити дзвінок
Особистий кабінет
Список бажань

Арабіка і робуста: різниця між двома сортами кави

Арабіка і робуста: різниця між двома сортами кави

І арабіку, і робусту вирощують у промислових масштабах. Крім них, звісно, є багато інших видів кави — до прикладу, ліберіка, ексцельса, еуженіоідіс, але об’єми їх виробництва не перевищують у 2% усієї кави у світі. Тому саме арабіка та робуста по праву вважаються основними сортами кави.

Із усього об’єму кави цих двох видів приблизно 70% припадає саме на арабіку, а 30% — на робусту. Чому ж арабіка така популярна? Причин багато і головна — смак. Арабіка справді смачна. Але особливість арабіки у тому, що вона є «дочкою» робусти, тобто її вивели селекціонери шляхом схрещування робусти та еуженіоідіса.

Еуженіоідіс — це дуже рідкісний вид кави, що росте на невеликих кущах. Його зерна дуже дрібні і дуже низька врожайність. Відтак він не підходить для вирощування у промислових масштабах і є доволі дорогим. Ще одна особливість еуженіоідіса — дуже низький рівень вмісту кофеїну — усього 0.2%. Саме тому а арабіці, яка, виведена шляхом схрещування робусти та еуженіоідіса, вміст кофеїну нижчий, ніж у робусти.

Зерна арабіки та робусти по-різному виглядають, по-різному ростуть, суттєво відрізняються за смаком та ціною. Далі ми розповімо детальніше про найважливіші відмінності між ними.

Арабіка

Арабіка – це вид кавового дерева, яке називається – Кавове дерево аравійське. Дерево може досягати висоти більше 8 метрів, але фермери спеціально обрізають його і не дають рости для зручного збору врожаю. Дерево арабіки не таке плідне як дерево робусти, в середньому з одного можна зібрати 5 кг врожаю, з яких після обробки вийде 1 кг кавових зерен. Практично всю арабіку збирають вручну.

Цвіте арабіка після закінчення сезону дощів, для повного дозрівання кавових ягід потрібно в середньому 9 місяців. Арабіка – це дуже примхлива рослина, за якою потрібен ретельний догляд, зростає вона тільки на певних ділянках з певним видом грунту і достатньою кількістю опадів. Дерево арабіки дуже чутливе до різних захворювань.

Головна перевага арабіки – це звичайно ж її багатий смак і аромат. Зерно арабіки містить велику кількість різних масел, які мають в собі ароматичні речовини, що виділяються в процесі смаження кави. Кофеїну в арабіці менше ніж в робусті, він становить приблизно 0.6 – 1.8% (в робусті 1.3 – 2.8%).

Форма арабіки більш довгаста і має S-подібну середину.

Вирощування арабіки та робусти

Арабіка дуже вибаглива до умов вирощування. Її вирощують у висотній місцевості на висоті від 600 до 2000 метрів над рівнем моря, а подекуди і вище. Вирощувати арабіку — дорого і складно. Дерева арабіки вразливі до різних захворювань і щоб цього не трапилось, вони потребують дуже пильного догляду. Для отримання доброго урожаю, землю, на якій ростуть дерева арабіки, потрібно постійно збагачувати мінеральними добривами. В деяких регіонах доводиться будувати зрошувальні системи.

Для робусти головна умова —  тепло. Тому вона росте лише в тропіках. Все інше не відіграє вирішальної ролі. Робусту можна вирощувати високо в горах і на рівнинах. Вона легко переносить спеку і зливи, не хворіє і невибаглива у догляді.

Просто порівняйте: країна-чемпіон з виробницта кави Бразилія у 2011-му виростила 2 мільйони 80 тисяч тонн арабіки, а В’єтнам, що за обсягами вирощування кави на другому місці, того ж року виростив 660 тисяч тонн робусти. Це втричі менше, але ж площа цілого В’єтнаму в п’ять разів менша за площу кавових плантацій Бразилії.

Відмінності між арабікою і робустою

В арабіці багато ліпідів і цукрів, тому її смак доволі інтенсивний. І саме тому в конкретному сорті арабіки з конкретного регіону можна відчути солод місцевих ягід, кислинку цитрусових, аромат квітів чи горіхів – усе, чим славиться той чи інший регіон.

В робусті більше кофеїну и хлорогенової кислоти, а ліпідів і цукрів, навпаки, мало. За рахунок цього робуста є хорошим енергетиком, але високий вміст кофеїну робить її гіркішою. Смак робусти — терпкий та плаский. Добитися від кави цього сорту віддтінків та запахів неможливо.

Те, що дерева робусти невибагливі до умов, у яких ростуть, не значить, що цей сорт не вимагає догляду. Для робусти більш важливий догляд на етапі збору.

Не рекомендують пити розчинну каву. Попри твердження виробників, її практично завжди роблять саме із дешевої робусти. Бувають випадки, коли розчинну каву роблять із якісного speciality, але тоді вона буде доволі дорогою.

Ціна

Ми вже згадували, що арабіка росте лише в горах. Відтак її складніше вирощувати, транспортувати та обробляти. До собівартості також можна додати вартість добрив та зрошування. При невдалих погодніх умовах арабіка може легко захворіти, й кава, яку вдалось зберегти і зірвати, буде значно дорожчою.

Робусті не потрібна висота, вона не боїться дощів і спеки, вона не така вразлива до захворювань. Дерева робусти в кілька разів перевищують дерева арабіки і подекуди досягають 13 метрів. Відтак врожайність її значно вища. Все це знижує вартість виробництва і робить її значно дешевшою за арабіку.

В середньому тонна робусти коштує 1500-1700 доларів США, тоді як тонна арабіки — від 2600 до 4100 доларів США.

Щоб зекономити, знизивши вартість зерен, і при цьому не зіпсувати смак, у кав’ярнях часто використовують суміш арабіки та робусти.


 

Роль робусти

Арабіка і робуста мають різні завдання. Немає єдиної думки, яка кава краща, яка гірша. Одні вважають, що робусту взагалі не варто використовувати, а інші проводять цілі дослідження, щоб підібрати сорт та співвідношення робусти, щоб вона якнайкраще доповнювала арабіку та підкреслювала її смакові якості.

Робуста ідеально підходить для еспресо, даючи густу пінку.

Класична італійська кава — це сильно обсмажена суміш арабіки та робусти. Такі суміші дешевші, ніж чиста арабіка, але надають каві гіркоту. Капучіно із такої суміші матиме цікаві шоколадні нотки.

Важливо пам’ятати: чим свіжіша обжарка, тим більше корисних елементів міститься у каві. Саме тому Кавопошта доставляє лише свіжообсмажену корисну арабіку з нотками шоколаду і вина. Замовляйте просто зараз!

Модули для Опенкарт 2.x - 3.x