Безкоштовна доставка на замовлення від 700 грн
+38 096 141 00 96 Замовити дзвінок
Особистий кабінет
Список бажань

Користь та шкода кави

Користь та шкода кави

Кофеїн – найбільш поширений наркотик у світі й найчастіше він потрапляє в організм саме з кави. У цій статті розкажемо про користь кави та її шкідливість, та поділимось результатами наукових досліджень на цю тему.

Чим корисна кава

 • Кава бадьорить

Це, мабуть, найвідоміша властивість кави. Пояснюється вона тим, що кофеїн – психостимулятор. Коли ми п’ємо каву, кофеїн надходить в мозок, де блокує нейромедіатор аденозин.

Аденозин бере участь в передачі енергії, пригнічує бадьорість і стимулює сон. Концентрація аденозину в організмі збільшується з кожною годиною без сну, викликаючи сонливість. Коли аденозин блокується, збільшується концентрація інших нейромедіаторів, таких як норадреналін і дофамін. Це і дає тонізуючий ефект.

Багато досліджень підтверджують, що кава покращує пам’ять, настрій, швидкість реакції, увагу і когнітивні функції. Тож кава і справді бадьорить і робить нас розумнішими.

Пройди тест і дізнайся, яка кава тобі підійде!

пройти тест
 • Кава підвищує працездатність організму

Коли кофеїн стимулює нервову систему, вона відправляє сигнали іншим частинам організму. Жирові клітини отримують сигнал розщеплювати жирові відкладення. Найефективніше спалюється жир у тих, хто нещодавно почав пити каву. За даними досліджень, кофеїн спалює до 29% жиру в худих людей і до 10% у тих, хто страждає від ожиріння. Коли жири потрапляють в кров і перетворюються у вільні жирні кислоти, організм може використовувати їх як джерело енергії.

Крім того, кофеїн збільшує рівень адреналіну в крові, який готує організм до інтенсивних фізичних навантажень. Тож перед наступним походом в спортзал спробуйте випити чашку чорної кави.

 • Кава полегшує болі в м’язах після тренування

Користь кави підтверджена і для спортсменів. Згідно з дослідженнями, дві чашки кави після тренування полегшують біль у м’язах. Під час цього експерименту учасники пили каву після виконання ексцентричних вправ. Через годину їх просили оцінити інтенсивність больових відчуттів за шкалою від 0 до 100. Виявилося, що кава з кофеїном значно знижує чутливість до болю.

Кава
Кава допомагає боротися з депресією
 • Кава допомагає боротися з депресією

Кофеїн підвищує вироблення дофаміну – нейромедіатора, відповідального за рух, пам’ять і мислення. Ще дофамін пов’язаний з відчуттям задоволення. Тому кава допомагає боротися з депресією.

За даними дослідження, проведеного в Гарвардському університеті, в жінок, які п’ють каву, ризик виникнення депресії знижується на 20%. Ще одне дослідження показало, що ті, хто вживає каву, на 53% рідше скоюють самогубства. Учасники обох досліджень випивали в день по чотири чашки кави.

 • Кава корисна для здоров’я печінки

Дослідження, проведене сінгапурськими вченими, підтвердило, що вживання двох і більше чашок кави в день може скоротити ризик розвитку цирозу печінки приблизно на 66%.

Інші дослідники виявили, що вживання кави також може знизити ризик виникнення раку А кава без кофеїну знижує рівень ферментів печінки в крові.

 • Кава може запобігти утворенню жовчних каменів

Жовчні камені – тверді утворення в жовчному міхурі. Вони з’являються через неправильну дієту (занадто багато холестерину), проблеми з жовчним міхуром (він не спустошується повністю) і внаслідок деяких захворювань, наприклад цирозу.

Кофеїн допомагає запобігти утворенню жовчних каменів. Це підтвердило дослідження, в рамках якого вчені 10 років спостерігали за вживанням кави і утворенням жовчних каменів у 46 000 чоловіків. Інше дослідження, в якому брали участь жінки, дало такі ж результати.

 • Кава може зменшити ризик виникнення діабету другого типу

Аналіз 18 досліджень (загальна кількість учасників – 457 922 чоловіків) підтвердив, що кожна випита чашка кави знижує ризик розвитку діабету приблизно на 7%.

Вживання кави впливає на глобулін. Цей білок контролює активність статевих гормонів тестостерону та естрогену, які грають певну роль в розвитку діабету другого типу.

Автори дослідження помітили, що між вживанням кави і ризиком виникнення діабету існує зворотний зв’язок. Збільшуючи рівень глобуліну в плазмі, кава вочевидь перешкоджає розвитку діабету.

ний зв’язок. Збільшуючи рівень глобуліну в плазмі, кава вочевидь перешкоджає розвитку діабету.

 • Кава допомагає знизити ризик виникнення хвороби Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера виникає після 65 років. Це найпоширеніше нейродегенеративне захворювання у світі. Пацієнти поступово втрачають пам’ять, навички мислення і здатність виконувати найпростіші завдання.

Ліків проти цієї хвороби поки немає, однак існує чимало профілактичних заходів. Серед них здорове харчування, регулярні фізичні й розумові навантаження. Багато досліджень підтверджують, що кава зменшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера до 65%. Тож користь кави у цьому випадку грає важливу роль.

Особливо корисна свіжообсмажена кава, адже з неї ще не вивітрились антиоксиданти й зберігається насичений смак і аромат. Замовляйте просто зараз!

 

 • Знижується ризик виникнення хвороби Паркінсона

Друге за поширеністю нейродегенеративне захворювання – хвороба Паркінсона. Вона розвивається, коли в мозку відмирають нейрони, що виробляють дофамін. Споживання кави знижує ризик приблизно на 30-60%. Можлива причина – позитивний вплив кофеїну на нейромедіатори, відповідальні за вироблення дофаміну.

Крім того, кава можливо корисна і для тих, хто вже страждає на хворобу Паркінсона. За даними вчених з Університету Макгілла, кофеїн допомагає таким хворим контролювати рух.

 • Кава захищає від серцевої недостатності

За даними досліджень, кава захищає від серцевої недостатності. Ключове слово – «помірне». Зазвичай під цим мають на увазі дві чашки в день.

 • Кава – найкраще джерело антиоксидантів

Кава, як з кофеїном, так і без, містить приблизно однакову кількість антиоксидантів. Причому більше, ніж у фруктах і овочах разом узятих. Антиоксиданти – речовини, які перешкоджають окисленню і борються з вільними радикалами в організмі. Наприклад, вони знижують ризик виникнення раку ротової порожнини. Кава без кофеїну теж має захисний ефект, а ось у чаю він відсутній зовсім.

 • Кава захищає від ураження сітківки ока

Один з найсильніших антиоксидантів – хлорогенова кислота. Дослідники з Корнельського університету виявили, що цей компонент, який міститься в каві, скорочує смерть клітин сітківки, викликану гіпоксією (кисневою недостатністю) або окислювальним стресом (пошкодженням клітини в результаті окислення). Вплив хлорогенової кислоти також тестували на мишах з пошкодженим зоровим нервом. Результати виявилися такими ж.

 • Кава знижує ризик виникнення раку кишківника

У цьому випадку користь кави доведена масштабним дослідженням. Дослідники спостерігали за 489 706 учасниками і виявили, що серед тих, хто випиває по 4-5 чашок кави, ризик захворювання раком кишківника нижчий на 15%.

 • Знижується ризик виникнення раку шкіри

Базаліома – одна з найпоширеніших форм раку шкіри. І хоч вона зазвичай не смертельна, однак призводить до незворотних фізичних вад.

Дослідження, проведене американськими вченими, довело, що вживання кофеїну знижує ризик виникнення раку шкіри. Найменший ризик відзначили у жінок, які вживали три чашки кави в день.

В ході ще одного дослідження виявили, що кава, можливо, допомагає запобігти виникненню меланоми.

 • Кава захищає від карієсу

В Інституті стоматологічних наук в Індії вчені провели дослідження і зібрали дані всіх пацієнтів, які вживали каву. При цьому вони враховували частоту вживання, марку кави, наявність і відсутність додатків (молоко, цукор), харчування та інші звички пацієнтів.

Виявилося, що у тих, хто випиває близько трьох чашок чорної кави в день, найменше проблем із зубами. А ось підсолоджувачі, вершки і молоко зовсім позбавляють кави її антибактеріальних властивостей.

Кавові зерна
Кава може зміцнити ДНК
 • Кава може зміцнити ДНК

Ланцюжки ДНК іноді розриваються. Дволанцюжкові розриви трапляються, якщо побічні продукти клітинного метаболізму викликають пошкодження ДНК і блокують її реплікацію. Це призведе до смерті клітини, якщо ДНК не відновиться. А якщо вона відновиться некоректно, деякі ділянки ДНК можуть перебудуватися. Такі перестановки зазвичай виявляють у ракових клітинах.

Вчені протягом чотирьох тижнів спостерігали за здоровими чоловіками, частина яких пила чорну каву, а частина – воду. Спочатку в двох групах спостерігалася однакова кількість спонтанних розривів ДНК. Потім серед тих, хто пив тільки воду, помітили збільшення кількості розривів, а серед тих, хто пив каву – зменшення. Різниця склала 27%. Тож тут користь і шкода кави підтверджена на 100%.

 • Кава знижує ризик виникнення подагри

Подагра – поширена форма артриту, яка зазвичай зустрічається у чоловіків і найчастіше вражає суглоби великих пальців ніг. В особливо важких випадках суглоби деформуються безповоротно.

І знову масштабне дослідження підтвердило чи корисна кава: дослідники спостерігали за 45 000 чоловіків протягом 12 років і враховували, які напої вони вживають (кава, чай). Серед учасників 757 осіб страждали подагрою.

В результаті виявилося, що збільшення вживання кави знижувало ризик розвитку подагри. Кава без кофеїну в даному випадку виявився менш ефективною, а чай не впливав взагалі.

 • Кава багата поживними речовинами

Користь кави для здоров’я очевидна – вона містить не тільки кофеїн і антиоксиданти. Велика частина поживних речовин, якими багаті кавові зерна, залишається в напої і засвоюється організмом.

В одній чашці кави міститься:

 1. Вітамін B2: 11% від рекомендованої добової норми.
 2. Вітамін B5: 6% від рекомендованої добової норми.
 3. Марганець і калій: 3% від рекомендованої добової норми.
 4. Вітамін В3 і магній: 2% від рекомендованої добової норми.

Така кількість може здатися незначною, але це вміст тільки однієї чашки – чимало людей випивають по 3-4 чашки в день.

Крім того, кавові зерна багаті клітковиною – корисними харчовими волокнами. Дослідники протестували різні способи приготування кави (еспресо, фільтрована, розчинна). Результати підтвердили, що в заварній каві розчинних харчових волокон більше, ніж в будь-якому іншому напої.

А ось чого в каві зовсім мало, так це калорій (якщо пити його без молока і цукру).

Шкідливі властивості кави

Попри на всі свої плюси, кава – не найкорисніший для здоров’я напій. Чому кава шкідлива? Вона підвищує кров’яний тиск, шкідливий для вагітних і викликає звикання. Тому які ж існують властивості у кави:

 • Кава може призвести до безсоння

Кава заряджає нас енергією, але ця властивість шкодить, коли ми намагаємося заснути. Тонізуючий ефект кофеїну починає відчуватися через 15 хвилин після вживання, але триває він набагато довше. На те, щоб стимулююча дія зменшилась наполовину, потрібно близько шести годин.

Якщо хочете виспатися, постарайтеся не пити каву в другій половині дня. Або хоча б за 2-3 години до сну.

 • Кава впливає на дію лікарських засобів

Якщо ви приймаєте якісь ліки, обов’язково дізнайтеся в лікаря, чи можна пити їх разом з кавою. Цей напій може посилити, послабити або взагалі змінити дію таблеток.

Наприклад, дослідники вивчили поведінку алендронової кислоти (засіб від остеопорозу) при прийманні з водою й іншими напоями. Виявилося, що чорна кава і апельсиновий сік послаблюють засвоєння препарату на 60%. А дія тиреоїдних препаратів знижується на 55%, якщо запити їх кавою.

Крім того, лікарські засоби можуть посилювати дію кави: ви довше відчуватимете кофеїнову ейфорію. Тож обов’язково порадьтеся з лікарем.

 • Кава може погіршити кислотний рефлюкс

Один із симптомів кислотного рефлюксу – печія. Це неприємне відчуття виникає, коли нижній стравохідний сфінктер (він розділяє стравохід і шлунок) не закривається вчасно. Тоді шлунковий сік потрапляє в стравохід.

Кава має вкрай високу кислотність. Потрапивши в кисле середовище (шлунковий сік), вона призводить до того, що м’язи стравохідного сфінктера розслабляються. А це може викликати або посилити печію. За даними деяких досліджень, така кава як без кофеїну збільшує рівень кислотності в шлунку, стимулюючи вироблення шлункового гормону гастрина. А це викликає виділення шлункового соку.

Якщо печія турбує вас двічі в тиждень або частіше, вам варто відмовитися від кави. При печії також слід з обережністю вживати чай, цитрусові соки, молочні коктейлі і алкоголь.

 • Кава може погіршити травлення

Чашка кави на порожній шлунок стимулює вироблення соляної кислоти, а це може привести до серйозних проблем з травленням. Соляна кислота зазвичай виробляється в шлунку коли в нього надходить їжа, і використовується для перетравлення білків і жирів.

Якщо в один прийом їжі її виробляється занадто багато (коли з’їли багато жирного або випили багато кави на голодний шлунок), наступного разу її надійде недостатньо, тоді їжа перетравиться не в повному обсязі. Це може привести до здуття живота і дискомфорту в шлунку, а в важких випадках до синдрому роздратованого кишківника і навіть раку товстої кишки. Так що намагайтеся не пити каву натщесерце.

 • Кава може працювати як проносне

Кава стимулює скорочення м’язів кишківника. Здавалося б, це добре, тому що кава може допомогти при запорах. Але ця властивість кави також викликає ряд проблем, наприклад випорожнення кишківника. Тоді весь вміст шлунка потрапляє в тонку кишку до того, як їжа повністю перетравилась. Поживні речовини з такої їжі просто не встигнуть засвоїтись, а це може привести до запалення кишківника.

 • Кава ускладнює роботу тромбоцитів

Тромбоцити – клітини крові, які утворюються в кістковому мозку. Вони допомагають зупинити кровотечу, закупорюючи пошкоджені судини.

У 2008 році дослідники вивчили вплив кави і кофеїну на тромбоцити. Учасники дослідження вживали каву або капсули з кофеїном і воду. У тих, хто пив каву, здатність тромбоцитів склеюватися зменшилась. А у тих, хто отримував тільки кофеїн, властивості тромбоцитів не змінилися.

Виходить, кава без кофеїну не розв’яже цю проблему. Вона може привести до серйозних наслідків для тим, хто страждає анемією або іншими захворюваннями, пов’язаними зі згортанням крові.

 • Кава підвищує рівень холестерину

Холестерин – жирова речовина, необхідна для вироблення гормонів та інших важливих для організму речовин. Але якщо його виділяється занадто багато, він відкладається в артеріях. А це призводить до різних проблем з серцем і тиском.

У каві міститься речовина, що підвищує холестерин, – кафестол. За результатами одного дослідження, п’ять чашок кави з френч-преса містять 30 мг кафестола. Якщо протягом чотирьох тижнів пити по п’ять чашок кави в день, рівень холестерину в крові підніметься на 6-8%.

Убезпечити себе від кафестола допоможуть паперові фільтри. Вони затримають його більшу частину й підвищують користь кави.

Кава
Убезпечити себе від кафестола допоможуть паперові фільтри. Вони затримають його більшу частину.
 • Кава може викликати остеопороз

Остеопороз – хвороба, при якій кістки втрачають свою щільність і стають схожими на бджолині стільники. Особливо вона небезпечна для людей похилого віку.

Для здоров’я кісток необхідний кальцій, а кофеїн знижує його засвоюваність. З кожною випитою чашкою ми втрачаємо близько 4-6 мг кальцію. За даними вчених, кофеїн призводить до прискореної втрати мінеральної щільності кісткової тканини серед літніх жінок.

Кава і круасан
Кава змушує нас хотіти солодкого
 • Кава змушує нас хотіти солодкого

Кофеїн підсилює тягу до фруктових соків, газованих та інших солодких напоїв (які викликають залежність самі по собі). Це підтвердило рандомізоване контрольоване дослідження, проведене австралійськими вченими.

Учасників дослідження поділили на дві групи: одні протягом декількох днів пили напої з кофеїном, а другі ні. Потім дослідники проаналізували харчування учасників. Виявилося, що учасники першої групи випивали в день 419 мл солодких напоїв, а учасники другої – тільки 273 мл.

 • Кава знижує засвоюваність заліза

Залізо необхідно для вироблення гемоглобіну. Цей білок, що входить до складу клітин крові, переносить кисень по організму. Навіть якщо ваша дієта багата залізом або ви приймаєте добавки, організм буде гірше засвоювати залізо, якщо ви п’єте каву. Всього 150-250 мл кави знизять засвоюваність заліза на 35%.

 • Кава може викликати мастопатію

При цьому захворюванні в молочних залозах утворюються ущільнення, які збільшуються в розмірах і болять під час менструації. Точна причина хвороби поки не встановлена, вчені припускають, що вона пов’язана з гормонами. За даними одного клінічного дослідження, у жінок, які вживають в день від 30 до 250 мг кофеїну, ризик мастопатії збільшується в 1,5 раза.

 • Кава дратує шлунково-кишковий тракт

Тим, хто страждає на гастрит, виразку або проблемами з кишківником, лікарі радять зовсім відмовитися від кави.

Одна з причин виразки – бактерія Helicobacter pylori. Кава через свою кислотність роз’їдає слизову оболонку шлунка, а це створює сприятливе середовище для бактерій. Звичайно, міцна імунна система може захистити від цього, але не завжди.

Кава може завдати серйозної шкоди і оболонці тонкої кишки. Можна заробити спазми, кольки, запор або діарею.

 • Кава підсилює тривогу і стрес

Кава стимулює вироблення адреналіну, норадреналіну та кортизолу. Ці гормони включають в організмі реакцію «бий або біжи». Здається, що це добре, адже ми будемо відчувати себе бадьорими і повними енергії. Тільки цієї енергії виробляється занадто багато, тому ми починаємо сіпатися і нервувати.

Так відбувається тому, що кофеїн блокує вироблення гамма-аміномасляної кислоти. Цей нейромедіатор бере участь в процесах гальмування в центральній нервовій системі. Він позбавляє нас від тривожних думок. Коли він не виділяється, ми відчуваємо стрес.

 • Кава підвищує кров’яний тиск

У вас роками може бути підвищений тиск, але ви можете про це не підозрювати. Але навіть якщо симптоми не помітні, кровоносні судини і серце все одно пошкоджені, а це може привести до серйозних наслідків (інсульту чи інфаркту).

Італійські дослідники проаналізували дані понад 1 200 пацієнтів у віці від 18 до 45 років з першим ступенем гіпертонічної хвороби. Ті, хто п’є багато кави, ризикують заробити підвищений тиск (ризик зростає в чотири рази). У людей хто вживає помірну кількість кави, ризик зростає в три рази.

 • Кава може викликати нетримання

Дослідники з університету Алабами виявили, що кава розслабляє сечовий міхур. Вживання понад 200 мг кофеїну в день призводить до нетримання сечі.

Висновки

Кава може приносити користь здоров’ю лише в помірних кількостях. Вчені рекомендують випивати не більше 300 мл кофеїну в день (це близько 3-4 чашок меленої кави або 5 чашок розчинної). Однак якщо у вас підвищений тиск, проблеми з сечовим міхуром або шлунком, краще відмовитись від кави зовсім. Сподіваємось, ви дізнались максимум інформації про користь кави та її шкідливість.

Якщо хочете пити лише найкращу каву вищого сорту, ласкаво просимо у наш інтернет-магазин. Тут ви можете придбати свіжообсмажену мелену каву з Південної Америки з натуральним присмаком шоколаду і вина.

Модули для Опенкарт 2.x - 3.x